KÜRESEL İYOT EKSİKLİĞİ BOZUKLUKLARINI ÖNLEME GÜNÜ
24 Ekim 2018

İyot yetersizliği, önlenebilir zeka geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisidir ve kişiyi anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz etkileyen bir hastalıklar bütünüdür.

İyot insan vücudunda çok az miktarda bulunan, normal büyüme ve gelişme için gerekli olan bir eser elementtir.Vücuda; besinler, su ve deniz ürünleri tüketimi ile alınır.Sürekli tekrarlayan seller ve dağlık bölgelerdeki toprak erozyonu nedeniyle, besinlerde ve o besinlerle beslenen hayvanların etlerinde de yeterli iyot bulunmamaktadır. Tükettiğimiz besinlerle yeterli iyot alamadığımız zaman dışarıdan alınması gerekmektedir.

İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları:

·         Doğurganlık çağındaki kadınlar,

·         Gebeler,

·         Bebekler ve çocuklardır.

 

İyot Yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemlerinden birkaçı:

Ø  Bebek ve çocuklarda; büyüme ve gelişme geriliği, zeka düzeyinin akranlarına göre en az 13,5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma,

Ø  Gebelerde; düşük ve ölü doğum riskinde artma,

Ø  Her yaş grubunda; guatr görülmektedir.

 

İyodu yeterli olarak almanın en uygun, en ucuz, teknik olarak en kolay ve en yaygın yöntemi “iyotlu tuz” kullanılmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, herhangi bir hastalık veya özel durumu olmayan bir yetişkinin ortalama günlük ihtiyacı olan 150 mcg iyot ( 1 toplu iğne başı kadar ) yeterince alınamadığı için 740 milyon insanın guatrdan, dünya nüfusunun %54’ünün ise iyot yetersizliği hastalıklarından etkilendiği belirlenmiştir.Tuzlarda bulunan iyot gün ışığında, fazla nemde ve yüksek sıcaklıkta azalmaktadır.Bunu önlemek için iyotlu tuz koyu renkli kapaklı kapta, kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir.Ayrıca; yemeklere tuz yemek piştikten sonra, yemek ateşten hemen alınmadan önce eklenmelidir.

Sağlığımız İçin Az Ama İyotlu Tuz Kullanalım.

Op. Dr. Mehmet Burak ÖZTOP

                                                                                                                                                                                                                                 İl Sağlık Müdürü