TEKNOLOJİYE DEĞİL HAYATA BAĞLAN
13 Mart 2018

Teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımıza yenilikler ve kolaylıklar katıyor. Günümüz teknolojisi de bilgisayar, internet ve cep telefonu kullanımı ile kısa sürede pek çok bilgiye ulaşabilme fırsatı tanıyor; ancak fazla ve sık kullanımla birlikte pek çok sorunu da beraberinde getiriyor.

            Hareketsiz yaşamı tercih eden, bağımlı arkadaş çevresi bulunan, ailesi teknolojiyi bilinçsiz kullanan, aile içi çatışma yaşayan, arkadaş edinme ve iletişim kurma becerileri düşük olan bireyler teknoloji bağımlılığı açısından risk altındadır.

Teknoloji bağımlılığı ile bireyler teknoloji kullanımında iradelerini kaybeder, kendini denetleyemez ve onsuz bir yaşam düşünemezler. Ekran karşısında uzun süre vakit geçirme, yaşanan sorunlara rağmen teknolojik aletleri kullanmaya devam etme, her fırsatta teknolojiye ulaşmaya çalışma ve teknolojiye ulaşmak için diğer sorumluluklarını ihmal etme gibi belirtilerle ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı farklı yaş gruplarında pek çok bireyi etkilemektedir.  Teknoloji kötüye kullanımında ve bağımlılığında fiziksel, psikolojik, sosyal, zihinsel ve manevi gelişimde sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Teknolojinin kolaylıklarından faydalanırken bağımlı olmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Ailenizle daha fazla vakit geçirin.
  • Hareketli bir yaşam tarzı tercih edin.
  • Teknolojik aletleri kullanırken zaman sınırlaması koyun.
  • Sıkıldığınızda teknolojik aletler yerine oyalanabileceğiniz alternatifler bulun.

Bunun yanı sıra teknolojinin zarar verici kullanımı da söz konusu olabilmektedir. İnternet üzerinden paylaşım yapılırken dikkatli olunmalı, sosyal medya hesaplarında gizlilik ayarları yapılmalı, T.C. Kimlik Numarası, adres gibi bilgiler ve özel fotoğraflar paylaşılmamalıdır.

Teknolojinin aşırı ve bilinçsiz kullanımın önlenmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Daire Başkanlığınca “Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Programı” başlatılmıştır. Bu kapsamda 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası itibariyle ilimizdeki resmi kurumların personeline “Teknoloji Bağımlılığı” konusunda farkındalık eğitimleri verilmeye başlanmış olup program kapsamında eğitimler ilerleyen günlerde devam edecektir.  

TEKNOLOJİDEN UZAK KALARAK DEĞİL, TEKNOLOJİYİ ÖLÇÜLÜ KULLANARAK BAĞIMLILIKTAN KORUNABİLİRİZ.


  • 178a208f-2b02-4d2b-9d29-c652be612bbb.JPG
  • 3c2bb794-2554-45d3-b3f8-7d538accfb8a.JPG
  • 657c0074-69fa-4fd5-adbe-4b20f4f926ab.JPG
  • ABBL4790.JPG
  • EQYR3107.JPG
  • QPYP7719.JPG