EL ELE SAĞLIKLI HAYATA
05 Mart 2018

Bireylerin doğup büyüdükleri ve sosyalleştikleri aile ve okul ortamları ile sosyal çevreleri onların sağlıklı, mutlu, başarılı, çevresi ile uyumlu sosyal becerileri gelişmiş ve üretken insanlar olmalarında en önemli unsurlardır. Bu unsurlardan birinde ya da birkaçında olumsuzluk olması, bireyin yaşantısında karşılaştığı risklerle mücadele etmede sorunlara neden olmaktadır. Bu faktörler arasında çağımızın en önemli sorunlarından biri de uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı olarak gözlenmektedir.

Bu amaçla ilimizde,  bağımlılıkla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda kurumlar arası işbirliğini sağlamak, ilimize özgü temel stratejileri ve eylem planlarını hazırlamak ve gerektiğinde güncellemek, uygulanmasını takip etmek ve değerlendirmek üzere Valimiz Sayın Ersin YAZICI başkanlığında Müdürlüğümüz sekreteryasında  “Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu” çalışmaları birçok kurum ve kuruluşla birlikte yürütülmektedir.

Bu bağlamda ilimizin genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülen çalışmalar devam etmekte olup, kurulda alınan karar doğrultusunda özellikle yatılı bölge okullarında okuyan öğrencilere de konu hakkında ilgi uyandırmadan ancak sosyal faaliyetler içeren ve çocuklara farklı bir bakış açısı ile bakmalarını sağlayan etkinlikler düzenlenmesi kararı alınmıştır. İlk çalışma, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sağlıklı Gelecek İçin Yaşama Bağlığı Seçin Projesi”ne entegre, İl Sağlık Müdürlüğümüz,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nün katılımı ile çocuklara, “Hayır Diyebilme” becerisini kazandırmak için drama uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, besin öğeleri ve sağlıklı beslenme konularında bilgilendirme yapılmış, stresle baş edebilmeleri için nefes egzersizleri yaptırılmıştır. Ardından çeşitli oyunlar oynanarak çocuklarda önemli bir farkındalık oluşturulması sağlanmıştır.

Çalışmalar bunlarla sınırlı kalmayıp ilerleyen tarihlerde Balya Zübeyde Hanım Yatılı Bölge Ortaokulu, Sındırgı Düvertepe Yatılı Bölge Ortaokulu, Dursunbey 125. Yıl İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu, Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokulu ve İvrindi Korucu Yatılı Bölge Ortaokulu için de planlama yapılmış olup devam ettirilecektir. 

“HAYATINIZDAKİ BOŞLUKLARI SEVGİ İLE DOLDURUN!”

Uzm. Dr. Necati KELEMENÇE

                                                                                                                                                                                                                                                       İl Sağlık Müdürü


  • ybo01.JPG
  • ybo02.JPG
  • ybo03.JPG
  • ybo04.JPG
  • ybo05.JPG
  • ybo06.JPG
  • ybo07.JPG
  • ybo08.JPG
  • ybo09.JPG