İçme Kullanma Suyu İzleme Noktalarına Numune Alma Musluğu Takılması Projesinde
15 Aralık 2017

Bir İlki Daha Başardık, Belirlediğimiz Hedefi Gerçekleştirip Daha Da Üstüne Çıktık

İçme kullanma suyu izleme noktalarına numune alma musluğu takılması projesinde katkıda bulunanlara Altın otel'de gerçekleştirilen tören ile plaket verildi... Törene Vali Yrd. Sn Şükrü KARA, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Mehmet GÜRBÜZ, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sn Mehmet GÜRBÜZ, BASKİ Genel Müdür Yardımcısı, BASKİ  Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve İlgili Birimlerin çalışanları katıldı.

Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğine göre  belirlenen “numune alma noktalarına mahalli idarece numune alma musluğu takılması zorunludur.” ibaresi yer almaktadır.

Yönetmelik gereğince yapılan faaliyetleri plaket töreninde yaptığı konuşmada anlatan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati KELEMENÇE: "Yasal mevzuata dayanarak; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Halk Sağlığı Yönetim Sistemi faaliyetleri  kapsamında  ilimiz için iyileştirilecek alan faaliyeti olarak 15 Haziran 2017 tarihinde “ İçme kullanma suyu  izleme noktalarına numune alma musluğu takılması projesi başlamıştır. Bu proje ile numune alma sırasında oluşabilecek ve analiz sonuçlarını etkileyecek ikincil bulaş faktörlerini en aza indirerek  İlimiz denetleme ve kontrol izleme mikrobiyolojik uygunsuzluk oranlarını düşürmek amaçlanmıştır. Bakanlığımıza ait İçme Kullanma ve Yüzme Suyu Kalite Kontrol Sisteminde mevcut 1329 adet aktif izleme noktasının  % 80'i olan 1064 adet izleme noktasına Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) tarafından numune alma musluklarının takılması hedeflenmiştir. Proje süresi 15 Haziran-15 Aralık 2017 tarihleri arası seçilmiştir. Bu sürede yürütülen faaliyetlerle hedef % 85'e ulaşılmış 1130 izleme noktasına numune alma musluğu takılarak hedefin üstünde bir başarı sağlanmıştır.  Hayatın en değerli gereksinimlerinden olan sağlıklı, temiz su hakkına ulaşmada Kurumumuz çalışmalarına yaptığı katkılardan dolayı BASKİ Genel Müdürü Sayın Talat ÖZEN'e, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve tüm BASKİ çalışanlarına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ) ve Müdürlüğümüz tarafından 15 Haziran-15 Temmuz 2017 tarihleri arasında numune alma musluğu yerlerinin tespiti yapılmıştır. Toplum Sağlığı Merkezleri çevre sağlığı hizmetlerinde çalışan personel ve BASKİ İlçe Şefliklerinde çalışan personele yönelik 3 adet bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı planlanmıştır. Toplantılar Bandırma Bölgesi (Bandırma, Erdek, Gönen, Marmara ve Manyas, İlçeleri) için 21 Eylül 2017 tarihinde, Merkez Bölgesi (Altıeylül, Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Karesi, Kepsut, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk İlçeleri) için 13 Eylül 2017 tarihinde ve Körfez Bölgesi (Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Gömeç ve Havran İlçeleri) için 25 Eylül 2017 tarihlerinde yapılmıştır.

BASKİ Genel Müdürü Sayın Talat ÖZEN ise " yerel yönetimlerce yerine getirilmesi gereken ancak henüz hiçbir ilde bu nedenli geniş kapsamlı çalışma yapılmamış iken elde edilen başarıdan büyük mutluluk duyuyorum. İlimizde elde ettiğimiz bu başarının k artarak devam etmesini diliyorum. Emeği geçen her iki kurumun personellerine çok teşekkür ederim" dedi.

 "Bütünlüğünün bozulmasına izin vermeden gelecek nesillere teslim edelim"

Toplantıda Balıkesir Vali Yardımcısı Sayın Şükrü KARA bir konuşma yaparak " Bu coğrafyada yaşayanlar olarak çok şanslıyız. Bu nedenle bu coğrafyanın değerini bilerek, koruyarak ve iyileştirerek gelecek nesillere bir bütün olarak teslim etmeliyiz. Her konuda olduğu gibi su açısından da zengin kaynaklara sahibiz. Kaynaklarımızı yapmış olduğunuz bu değerli çalışmalarla korumalıyız. Bu nedenle emeği geçenlere çok teşekkür ederim" dedi. 

Konuşmaların ardından plaket  töreni gerçekleştirildi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zekai KAFAOĞLU adına ve BASKİ adına düzenlenen plaketler,  BASKİ Genel Müdürü Sayın Talat  ÖZEN' e  Vali Yrd. Sn Şükrü KARA tarafından takdim edildi.  Sağlık Müdürü Uzm. Dr Necati KELEMENÇE ise Baski Genel Müdür Yrd. Hamdi DEREYURT ve Şube Müdürü  İzzet GÜNAL'a  plaketlerini  takdim etti. Hüseyin YENAL, Hüseyin BANKACIOĞLU, Nejla ÖNSAL'a ise plaketlerini Sağlık Müdür Yrd. Uzm. Dr. Refik BUDAK takdim etti. 

 • 1.JPG
 • 10.JPG
 • 11.JPG
 • 12.JPG
 • 13.JPG
 • 14.JPG
 • 15.JPG
 • 2.JPG
 • 3.JPG
 • 4.JPG
 • 5.JPG
 • 6.JPG
 • 7.JPG
 • 8.JPG
 • 9.JPG