Balıkesir UMKE İl Kamp ve Tatbikatı
19 Haziran 2017

Balıkesir UMKE’nin 2017 faaliyet planında yer alan İl Kamp ve Tatbikatı 8-10 Mart 2017 tarihleri arasında Burhaniye’de yapıldı.

3 gün süren kampa 41 UMKE gönüllüsü ve 14 UMKE gönüllü adayı 55 sağlık personeli ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından 16 ve Balıkesir Afet ve Acil Durum Yönetim Müdürlüğü’nden (AFAD) 8 personel olmak üzere toplam 79 personel katıldı.

Olağandışı olaylarda beraber çalışan kurumlar arasında koordinasyonun arttırılmasına, birlikte hareket etme ve müdahale kapasitesinin geliştirilmesine, UMKE personellerin becerilerinin geliştirilmesine ve yeni UMKE gönüllü adaylarının uyumunun sağlanmasına yönelik olarak düzenlenen kampta akşamları UMKE personellerine tıbbi müdahalelerle ilgili dersler anlatıldı.

Kampın 2.gününde Balıkesir UMKE koordinasyonunda gerçekleştiren tatbikatta ise uçak kazası, gemi kazası ve enkaz senaryoları olmak üzere 3 etapta ekipler ortak çalışmalar yaptılar.

Kocaseyit Havaalanında düzenlenen uçak kazası tatbikatında AFAD VE Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi çevre güvenliği aldı. Havaalanı Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele(ARFF) ekibinin müdahale ettiği yangın sonrası UMKE ekipleri yaralılara müdahale ettiler.

Tatbikatı Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Koca Seyit Havalimanı Müdürü Mehmet Kaya ile ulusal ve yerel basın mensupları takip etti.

Burhaniye Limanı’nda düzenlenen gemi kazası etabında ise çarpışan iki teknede bulunan yaralılara AFAD ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait Zodyak botlarla UMKE ekipleri müdahale etti. İlk müdahaleleri yapılan yaralılar botlarla kıyıya getirildi.

Tatbikatın son etabında ise AFAD ve UMKE ekipleri göçük altında kalan yaralılara müdahale ettiler.

Kampın son günü düzenlenen törene katılan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal personellere katılım belgelerini takdim etti.

  • umke2.jpg
  • umke6.jpg
  • umke5.jpg
  • umke3.jpg
  • umke4.jpg
  • umke1.jpg