10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ
09 Ekim 2018

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

(Değişen Dünyada Gençler ve  Ruh Sağlığı)

Dünya Ruh Sağlığı Fedarasyonu’nun bir projesi olarak başlayan Dünya Ruh Sağlığı Günü, ruh sağlığının ve ruh sağlığı hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını arttırmak amacıyla, 1992 yılından bu yana her yıl farklı bir tema ile 10 Ekim’de kutlanmaktadır. 2018 yılının teması da “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Bu tanımdan yola çıkarak sağlıklı olabilmek için ruhsal sağlığın ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.

            Ruhsal sağlık, hayatımızın her döneminde önemli olduğu gibi gençlik döneminde de oldukça önem arz etmektedir. Çünkü gençlik dönemi, bireyin yetişkin rolüne hazırlandığı, kimliğini oluşturmaya başladığı çok önemli bir dönem olmakla birlikte, önemli ruhsal hastalıkların ortaya çıkma riskini de barındıran bir dönemdir.

 

            Günlük hayatımız devam ederken okul stresi, sınavlar, maddi zorluklar, arkadaşlarla yaşanan sorunlar, hastalıklar ve kayıplar gibi bizi zorlayan pek çok olayla karşılaşırız. Bu olaylar bazılarımızı çok daha fazla zorlarken psikolojik açıdan dayanıklı olan kişiler bu durumlarla daha kolay baş edebilirler. Siz de psikolojik dayanıklılığınızı artırabilmek için şu önerilere dikkat edebilirsiniz:

·         Kendinize güvenin.

·         Bilginizi artırın.

·         Etrafınızdakilerle iyi ilişkiler kurun, yeni bağlantılar kurmaya çalışın.

·         Zorluk gelmeden kaynaklarınızı belirleyin ve acil durum planı yapın.

·         Zorlukları ve krizleri aşılmaz dağlar gibi görmeyin.

·         Değişimin hayatın bir parçası olduğunu kabul edin.

·         Hedef koyun ve bu hedef doğrultusunda ilerleyin.

·         Bedeninize iyi bakın, sağlığınıza dikkat edin.

·         Gerektiğinde yaşınıza ve konumunuza uygun profesyonel yardım alın.

Konu ile ilgili ilimizde Atatürk Şehir Hastanesinde çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı hizmet vermektedir. Devlet hastanelerimiz dışında Karesi, Altıeylül, Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma ve Gönen İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde de psikologlarımız tarafından çocuklara ve yetişkinlere ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ayrıca Balıkesir Devlet Hastanesi ve Bandırma Devlet Hastanesi bünyesinde ruhsal hastalıkların tedavi ve rehabilitasyonunda hizmet alınabilecek Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri bulunmaktadır.

İlgili çalışma kapsamında Müdürlüğümüz Ruh Sağlığı Birimi koordinasyonunda psikiyatri uzmanı ve çocuk gelişimci işbirliği ile önümüzdeki günlerde Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, İnebey Anadolu Lisesi ve Gençlik Merkezinde “Psikolojik Dayanıklılık” konusunda gençlere, “Ergeni Anlayan Aile” konusunda ailelere seminer planlanmıştır.

Unutmayalım ki beden ve ruh sağlığı bir bütündür, ruhsal olarak sağlıklı olmadığımız sürece tam anlamıyla sağlıklı olmak mümkün değildir.