T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü

NARKOTİK EĞİTİM TIRI BALIKESİR’DE Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019

NARKOTİK EĞİTİM TIRI BALIKESİR’DE


Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Bunun yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. 

nyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ülkemizde en üst düzeyde kararlılıkla sürdürülmektedir.
Uyuşturucu ile mücadelede amacımız; uyuşturucu maddeyle hiç tanışmamış kişilerin korunmasıdır. Gençlerin korunması için madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili ailelerin ve gençlerin konuyla ilgili eğitim almalarının ve bilinçlendirilmelerinin sağlanması gerekmektedir.
Bu amaçla Valimiz Sayın Ersin YAZICI’nın talimatı üzerine 18.12.2018 tarihinde Uyuşturucu ile Mücadele Teknik Çalışma grubu toplantısında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olan Narkotik Eğitim Tırı’nın 09-16 Ocak 2019 tarihleri arasında ilimize getirilmesi kararı alınmıştır.

Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Sekretaryasını yürüten İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün de katkıları ile Narkotik Eğitim Tırı, halkımızı madde bağımlılığı ile mücadelede madde kullanımını önlemek için bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla 09-16 Ocak 2019 tarihleri arasında ilimiz Toplu Taşıma Merkezi’nde kurulacaktır.

Narkotik Eğitim Tırı, 09:00-17:00 saatleri arasında tüm halkımıza hizmet verecek olup, madde bağımlılarının yaşadığı fiziksel ve ruhsal değişimlerin görsellerle desteklenerek anlatıldığı 12 dokunmatik ekran ve 30 farklı uygulama içermektedir. ”Bağımlı Olma Özgür Ol” diyerek tüm halkımızı Narkotik Eğitim Tırı’nı ziyarete davet ederiz.

Paylaş